KEKEMELİK HAKKINDA

Kekemelik Hakkında
     Kekemelik Nedir?
 
     Konuşma bozuklukları içinde önemli bir yer tutan kekemelik; biyolojik, genetik ve küçük yaşlarda deneyimlenen psikolojik travmalar sonucunda ortaya çıkan bir konuşma bozukluğudur. Bu bozukluklar, tekrarlar, uzatmalar, duraksamalar ve bunlara eşlik eden vücut hareketleri olarak adlandırılır.
 
     Kekemelik Geçer Mi?
 
     2-6 yaş arasındaki çocukların dil gelişimleri oldukça hızlı ilerler. Bu yaş döneminde çocukların %4'ünde "Erken Kekemelik Dönemi" olarak adlandırılan konuşma problemi görülür. Bu çocukların %75'i (4 çocuktan 3 tanesi) sosyal destek sağlandığı ve doğru yaklaşım sergilendiği zaman, problemden kendiliğinden kurtulabilirler. Bu yaş döneminde yapılacak erken tanı ve önleyici müdahale yöntemlerinin de etkili olduğu gözlemlenmiştir. Geriye kalan %1’ lik kısım ise alacakları eğitimler sayesinde doğru konuşabilmeyi öğrenip kontrollü bir konuşma ile kekemeliği kontrol altına alabilirler.
 
     Kekemelik Hastalık Mıdır?
 
     2-6 yaş döneminde başlayan kekemeliğin nedeni hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak kekemelik hastalık değildir ve kekemeliği düzeltebilecek bir ilaç bulunmamaktadır. Konuşma eğitimleri sayesinde kekemelik kontrol altına alınabilir.
 
     Kekemelik Psikolojik Midir?
 
     Bugüne kadar bilinenin aksine kekemeliğin psikolojik olmadığı ve hatta korkuyla başlamadığı araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Psikolojik faktörler ve korku kekemeliği başlatan değil tetikleyen etkenlerdir.
 
     Kekemelik Nedenleri Nelerdir?
 
     Araştırmalar sonucu kekemeliğin nörolojik ve genetik faktörlerin etkisindeki bir konuşma problemi olduğu belirlenmiştir. O yüzden korku ile kekemeliğin başladığı bilgisi yanlıştır. Korku, stres ve kaygı gibi etkenler kekemeliğin nedeni değil, kekemeliğin tetikleyicileridirler.
 
     Kekemelik ile İlgili Yanlışlar
   
     >> Kekemeler çok zeki kişilerdir. Bu yüzden beyinleri çok hızlı çalışır ve ağızları bu hıza yetişemez. O yüzden kekemelik oluşur.
     >> Kekemelik 7 günde - 14 günde - 28 günde tamamen kalıcı bir şekilde düzeltilebilir.
     >> Kekemelik terapi yöntemlerinin %100 garantisi vardır.
     >> Kekemeler içlerinden konuşurken yada sessiz kitap okurken de kekelerler.
     >> Kekemelerin ses tellerinde problem olduğu için kekelerler.
     >> Kekemeler her zaman kekelerler.
     >> Vücudun belli bölgelerine yapılacak masajlar sonrası kekemelik düzelir.
     >> Kekemelik ilacı sayesinde kekemelikten kurtulmak mümkündür.
     >> Dil altı bağı kesilirse kekemelik düzelir.
kekemelik, kekemelik tedavisi, kekemelik merkezi, kekemelik terapisi, kekemelik tedavi yöntemleri, kekemelik kursu, kekelemenin tedavisi, kekemelik, kəkələmə, kəkələyə, Kəkələmə Müalicəsi, Uşaqlarda Kəkələmə