e-kekemelik PROGRAMI

e-kekemelik Programı
      e-kekemelik Nedir?
 
      e-kekemelik, kekemelik problemi yaşayan ancak zaman, mesafe, iş vb sorunlar nedeniyle terapi alamayan bireylerin, evlerinden kekemelik terapilerine katılım sağlayabilecekleri bir platformdur.
 
     Amacımız Nedir? 
 
     e-kekemelik platformunun amacı kekemelik problemi yaşayan bireylerin konuşmalarına akıcılık kazandırmak ve kekemeliği hayatımızı olumsuz etkilemeyecek seviyelere kadar geriletip konuşma kontrolünü kazanmaktır. Aynı zamanda kekemelik problemi yaşayan kişileri aynı çatı altında toplayarak Türkiye’nin tüm illerinde öz yardım grupları oluşturmak ve böylece kekemelik konusunda sürekli bir destek sağlayabilmektir. 
 
     Kekemelik Terapi Yöntemleri Nelerdir? 
 
     e-kekemelik terapilerinde duyarsızlaştırma ve akıcılık şekillendirme yöntemleri birlikte kullanılır. Bireyler ile yapılacak ön görüşmeler sonrasında terapi içerikleri şekillendirilecektir. 
 
     Genel Olarak Terapi yöntemleri 5 aşamadan oluşmaktadır:
 
1) Tanımlama: Kekemelik problemi yaşayan bireyin kekemeliğinin doğasını tanımlama sürecidir. Nelerin yanlış yapıldığı ve bunların nasıl düzeltilebileceğini içerir.
  
2) Kekemeliği Kontrol Altına Alma: Bu süreçte akıcılık şekillendirme yöntemiyle bireylere konuşmalarındaki takılmaları kontrol altına almaları ve konuşmalarına akıcılık kazandırmaları öğretilmektedir. 
 
3) Duyarsızlaşma: Duyarsızlaştırma, kekemelikle ilgili olumsuz düşüncelerin ortadan kaldırılmasına yönelik çalışmalardır.  Kekemeliğin, hayatımızı kâbusa çeviren bir “canavar” olmadığının öğrenildiği süreçtir. Amacımız kekemelik ile savaşıp onu ortadan tamamen kaldırmak değil, kekemeliğe karşı duyarsızlaşıp öğrenilen yöntemlerle kekemeliği kontrol altına almaktır.
 
4) Koruma: Öğrenilen tüm kontrollü konuşma yöntemlerinin hiç çaba gösterilmeden kullanılabilmesi gerekmektedir. Kontrollü konuşmanın eski kekemelik alışkanlıklarının yerine geçmesi için koruma sürecine ihtiyaç vardır ve bu süreç çok önemlidir. 
 
5) Öz Yardım Grupları: Kekemeliği kontrol altına alma ve akıcı konuşmak yetişkin kekemeler için hayat boyu mücadele anlamına gelmektedir. Bu mücadelede yalnız olmadığımızı bilmek ve aynı problemleri yaşayan kişilerle grup terapileri yapmak ekstra motive anlamı taşımaktadır. Türkiye genelinde belirlediğimiz 19 büyük şehirde başlatacağımız Şehir Toplantılarını zamanla tüm illere yayacak ve böylelikle her birey kendi şehrinde bu özyardım gruplarından yararlanabilecektir.

 

kekemelik, kekemelik tedavisi, kekemelik merkezi, kekemelik terapisi, kekemelik tedavi yöntemleri, kekemelik kursu, kekelemenin tedavisi, kekemelik, kəkələmə, kəkələyə, Kəkələmə Müalicəsi, Uşaqlarda Kəkələmə